Tuotantotalous 25 op (OY)
25.8.2021-16.6.2022 Etäkoulutus
Koulutuksen kuvaus
Tuotantotalous 25 op -opintokokonaisuus kattaa keskeiset tuotantotalouden teemat. Kirjallisuudessa englannin kielinen termi on Operations Management kuvaten organisaation toimintoja ja niihin liittyvää johtamista.
Koulutus alkaa kattavalla johdannolla tuotantotalouden koko opetusalueeseen. Projektitoiminta opetetaan siinä laajuudessa, mitä tarvitaan hyvään projektityöhön sekä projektipäällikön että projektissa työskentelevän näkökulmasta. Tuotekehitystä tarkastellaan yrityksen yhtenä ydintoimintona ja annetaan esimerkkejä tuotekehityksen johtamisesta ja toteutuksesta.
Prosessi- ja laatujohtamisessa annetaan valmiudet mallintaa toimintaprosesseja sekä yrityksissä että julkisen sektorin organisaatioissa. Tavoitteena on antaa perusosaaminen prosessien arviointiin ja jatkuvaan parantamiseen. Työterveys, työturvallisuus, työkyky, työn tuottavuus ja tuloksellisuus käsitellään sekä esimiehen että työntekijän osaamisen alueina.
Tuotantotalous 25 op - opinnot voi suorittaa monimuoto-opintoina sekä Oulussa että yhteistyöoppilaitosten kautta. Etänä suoritettavat opinnot eivät ole paikkakuntaan sidottuja. Etäopiskelun olennaisin tuki on kurssitutorin toteuttama verkkotutorointi Moodle -ympäristössä ja se on tarjolla kaikille opintoihin ilmoittautuneille opiskelijoille.
Kursseilla käytettävä opiskelumateriaali ja opettajan erikseen jakama materiaali jaetaan Moodle- verkko-opiskeluympäristössä, jossa myös verkkotutorointi toteutetaan. Moodleen kirjaudutaan henkilökohtaisella käyttäjätunnuksella, jonka opiskelijat saavat ilmoittauduttuaan opintoihin.
Kunkin opintojakson suoritusvaatimuksiin sisältyvä kurssikirjallisuus ilmoitetaan erikseen opintojaksojen opinto-ohjelmissa.
Toteutustavat
Kokonaisuuden kaikki opintojaksot järjestetään verkko-opintoina Moodlessa.
Koulutuksen sisältö
Kokonaisuuteen sisältyvät opintojaksot (aikatauluun voi tulla muutoksia. Yksittäiset opintojaksot julkaistu omina tapahtumina.
Tuotantotalouden peruskurssi 5 op (OY)
25.8.-19.10.2021
Projektinhallinta 5 op (OY)
20.10.-2.12.2021
Työhyvinvoinnin ja työturvallisuuden perusteet 5 op (OY)
8.12.2021-2.3.2022
Prosessi- ja laatujohtaminen 5 op (OY)
3.3.-4.5.2022
Tuotekehitys 5 op (OY)
5.5.-16.6.2022
Ilmoittaudu
Lisätietoja
Päivi Hinno koulutussuunnittelija
paivi.hinno@lapinkesayliopisto.fi Puh. p. 0400 792 396Tutustu perumisehtoihimme